Mūzikas Saule ir žurnāls par mūziku latviešu valodā

24. MAI Komentēt

MANTRA POSITIVUS

Devas Premal, Mitena un Manoses koncerts Rīgā, Kongresu namā 2010. gada 20. maijā. 

Inga Žilinska, “Mūzikas Saule”
 
Vērtējums * * * * * (*)

Rīgas Kongresa nama zāle un balkons pildās raiti, telpā vibrē gaidu un priecīgu priekšnojautu enerģētika. Līdzīgi kā klasiskās mūzikas koncertos, kur, šķiet, esmu atnākusi uz draugu rīkotu ballīti, jo vairums publikas jau bieži turpat satikta, arī Kongresu namā sanākušie klausītāji it kā zināmi, it kā redzēti un it kā pazīstami – drīzāk, līdzīgās vibrācijās “uzskaņoti” es neliktu pēdās, normāls vārds. Pirms koncerta satikta paziņa priecīgi saka: “Te tak visi ar putniem!”, un nav melots. Deva Premal nesniedz ierindas koncertu ar dzimtās vācu un iemīlētās indiešu folkloras melodijām, viņa kopā ar Mitenu un bambusa flautas virtuozu Manosi no Nepālas skandē mantras.

Autoritatīvākais hinduisma pētnieks Latvijā Viktors Ivbulis savā pētījumā saka – mantra ir izteikums, kura vārdiem piemīt maģisks spēks. Mantra ir sanskrita vārds, kas tulkojot nozīmē: man – prāts un tra – atbrīvot, paplašināt. Pat neiedziļinoties maģijas teorijās un tās izpausmēs, tovakar zālē varēja sajust prieka un nesavtīgas mīlestības pilnas vibrācijas. Tās radīja mantra, ko skandēja mūziķi, sūtot vēsti klausītājiem, un vairoja zālē sēdošie, kuri nekautrīgi atsaucās Devas un Mitena aicinājumam pievienoties skandēšanai.

Koncerta pirmo daļu mūziķi uzsāka ar kopīgu trīs reizes dziedātu Om mantru, kam sekoja Gayatri mantra. Gājatrī ir vēdu senākajā daļā – Rigvēdā lietots pantmērs, kurš sastāv no 24 zilbēm, savukārt Gājatri mantra ir Rigvēdas svētākais pants, tas veltīts Visuma mātei. Nesteidzīgā un harmoniskā plūdumā, Devai Premal muzicējot pie sintezatora, Mitenam spēlējot akustisko ģitāru un Manosem iestarpinot pa dziedošai, virtuozi izvītai flautas melodijai vai kādai absolūti briljantai flautas pasāžai, mantra nomaina mantru, starp tām ievijot arī Devas un Mitena kompozīcijas, piemēram So Much Magnificence vai In the Light of Love. Pēc apmēram piektās kompozīcijas Mitens bilst, ka šis ir īpašs vakars, tāpēc viņi nodziedāšot to kompozīciju, kuru mēs gribēsim. Kāds laimīgais “dabū” savu veikli izsaukto Sing Your Own Song.

Arī otrajā daļā dziesmas mijas ar mantrām, pēdējās veltot četrpadsmitajam Dalailamam un visai Tibetas tautai, kas savā zemē atrodas ieslodzījumā, mātei Zemei, hindu dievam Krišnam, budistu Baltajai Tarai un vēl citiem svētajiem. Ja Deva prastu latviešu valodu, iespējams, arī kristiešu Tēvreizi viņa ietērptu skaņās un izdziedātu kā mantru. Viss šajā pasaulē ir savienots, viss ir viens veselums – to atklāj arī mantra, lai kādā valodā skandēta vai kādai reliģijai piederīga. Hinduisti gan atzīst, ka dievam Brahmam sanskrits patīkot vislabāk, jo tā ir Viņa valoda, tāpēc vissaprotamākā, tomēr Viņš sapratīs arī citas mēles. Tovakar klausoties un skandējot mantras hindu, tibetiešu, angļu un skaņu valodā sapratu, ka Dievs sapratīs un sadzirdēs, ja kopā ar mantru un skandētāja elpu plūdīs mīlestība. Tieši tā ir Pasaules Radītāja valoda, un nav nozīmes kādā “dialektā” izteikta.

Devai ir akadēmiski skolota, ļoti dzidra, spēcīga un skaista balss. Viņas dziedātā skaņa, šķiet, sākas no “nekā”, iekustina klausītājā tikpat netveramu “kaut ko” un tad izgaist telpā. Mitens 70.–80. gados bijis atzīstams dziesmu autors un akustiskās ģitāras virtuozs, viņš savulaik muzicējis kopā ar Lū Rīdu un Reju Kūderu. Vēlāk pievērsies Ošo (indiešu mistiķis, guru un filosofs Bhagvans Šrī Radžnīšs) mācībai un kļuvis par Ošo sekotāju. Patlaban viņš sacer kompozīcijas, kurās dziedot pievienojas arī Deva. Pats Mitens savukārt pievienojas Devas skandētajām mantrām. Līdzīgu vīru un sievu sadziedāšanos viņiem izdevās noorganizēt arī Kongresa namā sanākušajiem. Tik neaprakstāmi skaisti un sirsnīgi skan klusinātas, maigi raupjas vīru balsis, dziedot mantru mātēm, sievām, sievietēm un visam sievišķajam uz Zemes. Sieviešu balsis viņiem atbild tikpat maigi un izjusti.

Ne velti vārdiem “dziedāšana” un “dziedināšana” ir identiska sakne, jo abi procesi rit līdzīgi, ja vien esam gatavi saņemt, uztvert. Dziedot, tāpat kā dziedinot, mēs atdodam, ar mīlestību dāvājam otram daļu sevis, savas dzīvības enerģijas. Deva, Mitens un Manose bagātīgi dāvāja savu mīlestības dāvanu – skaņās ietērptu, pretim lūdzot vien bezaplausu klusumu – telpu, kurā saplūst ar vienoto, veselo, ar Visumu.

Paldies Positivus Music par tik brīnišķīgu dāvanu – Latvijā dzirdēt par slavenākajiem mantru dziedātājiem sauktus mūziķus. Pie titula “slavenākie” droši vien labi piestrādājis grupas menedžments, jo viņi nebūt nav vienīgi mantru skandētāji pasaulē, taču viņi raduši iespēju ar šo brīnumaino līdzekli dalīties, dāvāt to citiem. Starp citu, koncerta izskaņā Deva un Mitens prezentēja savu jaunāko veikumu – dziesmu no albuma, kas ieskaņots kopā ar Tibetas budisma tantru rituāla meistariem – Gyuto Tibetas mūkiem no Austrālijas. Visi ienākumi no šī albuma tirdzniecības tiks atvēlēti organizācijām, kas palīdz trimdā esošajiem tibetiešiem. Lai mums visiem veicas! Aum.

 
Vārds: E-pasts
Komentārs:
Uz sākumu
Šī vietne izmanto Google Analytics sīkdatnes (cookies) apmeklējuma statistikai. Vietne nevāc apmeklētāju datus. Sīkdatnes Jūs varat atslēgt pārlūkprogrammas iestatījumos. Uzzināt vairāk