Mūzikas Saule ir žurnāls par mūziku latviešu valodā

11. Komentēt

ĪSTS "DROUNS"* UN NEREDZAMS SALŪTS

Orķestra “Rīga” sezonas atklāšanas koncerts 2010. gada 30. septembrī Lielajā ģildē. Soliste Elīna Endzele (sitaminstrumenti), diriģents Andris Poga

Ieva Rozentāle, Latvijas Televīzija
 
Vērtējums * * * *

 

 

Pūtēju orķestra koncerts nav pasākums, uz kuru dodas pat biežs koncertapmeklētājs un arī ne tāds, kurš mīl “grozīties” operā vai ierasties Lielajā ģildē, kad tur muzicē A kategorijas zvaigznes. Pūšaminstrumentu māksla ir diezgan specifiska, un jābūt radinātām ausīm, lai spētu to nenogurstoši baudīt. Tāpēc lieki brīnīties, ka zāle ir pat vairāk nekā pustukša pūtēju orķestra “Rīga” sezonas atklāšanas koncertā. Tomēr tas netraucē koncerta īstam un neviltotam spožumam.
Amerikāņa Džozefa Švantnera Koncerts sitaminstrumentiem un orķestrim (1994) ir īsts atradums tiem, kam patīk intensīva un dinamiska skaņu plūsma, kurus nekaitina amerikāņu minimālisms un kuru nogurušais prāts darbdienu vakaros izvairās no superintelektuālām rotaļām. Jauneklīgā bungu, zvaniņu, ksilofonu, timpānu etc. pavēlniece Elīna Endzele lodāja starp attiecīgo ekipējumu dzirkstoši sudrabainā bikškostīmā un ar apskaužamu brīvību pārvaldīja arsenāla spēcīgo skanējumu. Pat ja koncertā skanētu tikai šis viens skaņdarbs, koncertu būtu vērts apmeklēt!
Ar pirmās daļas intensīvo ekspresiju kontrastē otrās daļas klasiski mierīgais, meditatīvais raksturs, tumšā mistērija ar zīmīgu duetu flautām (Ieva Pudāne un Ilona Meija) un mistiķes Elīnas tembru faili – te gongs, kas vilkts ārā no indīgi zila akvārija, maina skanējumu un atkal tiek gremdēts ūdenī, te dažādi grabināmie un klabināmie, kuru nosaukumus pat nesākšu aprakstīt. Savukārt trešās daļas joprojām amerikāņu minimālisma estētikā būvētā attīstība uzliesmo solistes kadencē, kad uz mazajām un lielajām bungām viņa burtiski uzbur acīmredzamas ainas: vilciena tuvošanos un attālināšanos, bumbas driblu un lēnu krišanu pa kāpnēm, dobji atsitoties, attālinoties un skaņai galu galā izgaistot.
Koncerta centrā ir Andra Dzenīša Drone pirmatskaņojums. Nesen mūžībā aizgājušajam džeza ekspertam Ivaram Mazuram veltīts viendaļīgs skaņdarbs, kura finālam Andris iedvesmu smēlis no meistara radioraidījuma “Ir pienācis laiks džezam” (Mazura balsī) ar Glena Millera leģendārās melodijas In the mood pirmajām taktīm. Viss sākas kā īstā spriedzes filmā: ar izteiktu vizualitātes potenciālu, skaņu audumam līdzi dzenot smagumu un masu ar ilgstošu pūšaminstrumentu skanējumu zemā reģistrā, dažbrīd nekonkrētu klarnešu unisonu un savdabīgu patētiku, ko, iespējams, piešķir elektriskā un basģitāra. Šķiet, vidusdaļa iecerēta skanējumā dzidra un brīva, tomēr rodas sajūta, ka izpildījumā tā paliek ne līdz galam realizēta iecere. Savukārt fināls iepriecina ar dzirkstoši asprātīgu mazās Millera tēmiņas ieskanēšanos, un jūtams, ka mūziķi, vietumis ļaujoties džeza un svinga ritmam, manāmi atplaukst. Īpašs prieks par mazo “ķiburiņu” – Millera motīviņu beigās, kas kontekstā ar veltījumu meistaram atgādina, ka dzīve ir viena vienīga improvizācija...
Koncerta turpinājumā – Leonarda Bernsteina Trīs deju epizodes no mūzikla On the Town skan spodri un dzīvīgi, atsaucot atmiņā Bernsteina lielisko mūziklu laiku un šīs mākslas piemērotību pūšaminstrumentu orķestrim, kura tradīcijas sakņojas Amerikas mūzikas vēsturē.
Jāatzīst, Andris Poga ir precīzs un izteiksmīgs diriģents, kurš orķestri izveidojis par pārliecinošu un kvalitatīvu mūziķu vienību. Taču viņš vienmēr paliek pieklājīgs, nepārkāpjot tās brīnumainās robežas, kas liktu sajust mūziķa atdevi līdz teju “sadegšanas” līmenim, dāvinot klausītājam otrreiz neiegūstamus brīnuma mirkļus.
Noslēgumā Filipa Spārka Celebration ir īsts salūts – ne redzams, bet dzirdams american dream, Holivudas un visu pārējo stereotipu spilgts apvienojums. Orķestris spēlē lieliski, koncerta noslēgums iecerēts kā īsti svētki, vien pustukšā zāle neveikli atgādina, ka mārketinga aktivitātēm, veidojot pūtēju orķestra koncertus, jāveltī dubulti spēki, lai muzikālais salūts sasniegtu maksimumu klausītāju, kas tā kvalitāti patiešām spētu novērtēt!
 
*Drone (angl.) – dūkoņa, dūkšana
 
 
 
 


 

Vārds: E-pasts
Komentārs:
Uz sākumu
Šī vietne izmanto Google Analytics sīkdatnes (cookies) apmeklējuma statistikai. Vietne nevāc apmeklētāju datus. Sīkdatnes Jūs varat atslēgt pārlūkprogrammas iestatījumos. Uzzināt vairāk