Mūzikas Saule ir žurnāls par mūziku latviešu valodā

31. Jū Komentēt

LAURAS POLENCES PROJEKTS SAULKRASTOS

Counting Frogs jeb “Lauras Polences projekts” Saulkrastu džeza festivālā 2011. gada 18. jūlijā “Minhauzena undā”

Indriķis Veitners, Rīgas Doma kora skolas Džeza mūzikas klases vadītājs

Viena no interesantākajām Saulkrastu džeza festivāla iezīmēm šogad bija daudzu Latvijas sastāvu, it īpaši džeza studentu – topošo džeza profesionāļu – uzstāšanās, kas ir likumsakarīgs rezultāts pēdējo gandrīz desmit gadu džeza izglītībai Latvijā. Atšķirīgo sastāvu vidū īpašu interesi raisīja jaunās dziedātājas Lauras Polences starptautiskais projekts. Laura ir viena no pirmajām Rīgas Doma kora skolas džeza nodaļas absolventēm, un nu jau trīs gadus viņa studē vienā no vadošajām Eiropas džeza skolām – Amsterdamas Mākslu augstskolā. Studiju laikā Laura pusgadu mācījās Amerikā, un tur viņa sastapa nākošās grupas biedrus – basistu Breno Viricimo (Breno Viricimo) no Brazīlijas un perkusionistu Vernonu Šatleinu (Vernon Chatlein) no eksotiskās Karību salas Kirasao. Atgriežoties Latvijā, grupai pievienojas vēl viens latvietis – ģitārists Matīss Čudars.

Ansambļa uzstāšanās nelika vilties – aptuveni 40 minūšu izvērstā programma bija daudzpusīga, savdabīga un noskaņām bagāta. Pārsteidzoši bija redzēt trauslo Lauru koncerta sākumā nepārprotami nobijušos (publikā visi pazīstami, visi klausās!), bet tad vienā mirklī ar nez no kurienes radušos harismu viņa “paņēma” publiku un tās uzmanību noturēja līdz koncerta beigām!

Programmu veidoja latviešu tautasdziesmu pārlikumi kvartetam, kā arī citu autoru (Nika Dreika  tēma Things Behind the Sun, Sambo Sambo u. c.) kompozīcijas, ieturētas samērā askētiskā, vietumis pat minimālistiskā stilā, raisot asociācijas ar cool un t. s. “atmosfērisko” džezu.

Jāteic, ka vislielāko baudījumu un iespaidu atstāja ģitārists Matīss Čudars – šķiet, Latvijā sen nav bijis tik apdāvināta, savdabīga un talantīga ģitārista. Matīsa solo ir aizraujoši, oriģināli un ļoti muzikāli, uzrādot jau nobrieduša mūziķa kvalitātes. Nekļūdīšos, teikdams, ka Matīss Čudars ir Latvijas džeza jaunā, uzlecošā zvaigzne, kuram atliek tikai novēlēt turpināt savu līdzšinējo konsekvento un mērķtiecīgo ceļu (Saulkrastu festivālā Matīss uzstājās arī atsevišķā koncertā ar savu kvartetu).

Pārējo ansambļa dalībnieku – kontrabasista Breno un perkusionista Vernona – spēle piešķīra ansamblim vieglu, savdabīgu latinos ritma piesitienu, radot kvarteta ļoti īpatnējo un neatkārtojamo skanējumu.

Jāatzīmē Lauras oriģinālkompozīcijas – atmosfēriskā Counting Frogs (“Skaitot vardes” – izcils Matīsa solo!), kā arī I. Rupaines apdarinātās latgaliešu tautasdziesmas “Mosiņ zeileit viesti nesa” pārlikums džeza kvartetam, kas komplektā ar latinos perkusijām vietumis skanēja visai savdabīgi, taču saistoši, izceļot interesanto aranžējumu un radot izteiksmīgus dramatiskus efektus. Šķiet, šis ir pirmais mēģinājums kora dziesmas apdari adaptēt džeza kvartetam, un šādā nozīmē Laura ir novatore Latvijas džezā.

Ne mazāk interesants bija Lauras vokālais sniegums, kas pārsteidza ar agrāk nedzirdētu dažādu vokālo tehniku pielietojumu (“Aiz upītes es uzaugu”), un vietām tehniski ļoti sarežģītu dziedājums (“Sāga Harisonam”). Tomēr jāteic, ka Laura vēl ir ceļa sākumā – ir jāpiestrādā gan pie dziedāšanas tehnikas, gan – pats galvenais – pie sava individuālā mākslinieciskā koncepta, kas faktiski ir džeza mūziķa “mūža darbs”.

Klausoties jaunos Latvijas džeza mūziķus, neviļus gribas salīdzināt “vietējo” un ārzemēs studējošo sniegumu. Lai arī kopumā lielas atšķirības nav manāmas, tomēr šķiet, ka internacionālā studiju vide un esamība citā kultūrā dod lielāku atbrīvotību un radošumu pretstatā vairāk konservatīvākam vietējam stilam. Taču neapšaubāmi ir tas, ka Latvijas džezā izaugusi jauna, spēcīga un oriģināla paaudze, kas strauji ienāk mūzikas apritē. Atliek viņiem novēlēt veiksmi un tālākus radošus sasniegumus, turpinot Latvijas džeza stāstu!

Vārds: E-pasts
Komentārs:
Uz sākumu
Šī vietne izmanto Google Analytics sīkdatnes (cookies) apmeklējuma statistikai. Vietne nevāc apmeklētāju datus. Sīkdatnes Jūs varat atslēgt pārlūkprogrammas iestatījumos. Uzzināt vairāk